М. Неделчева: Време е да се сложи край на дилемата дали жената трябва да бъде добра майка или добър професионалист

В София се състоя национална кръгла маса "Европейски и национални политики за гарантиране развитието на жените в предприемачеството и на пазара на труда”, организирана от Информационното бюро на Европейския парламент в България в партньорство със списание "Мениджър" и Българската търговско-промишлена палата.
Във форума взеха участие и Националният омбудсман Константин Пенчев, изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Камелия Лозанова, Иван Нейков - председател на Балкански институт по труда и социалната политика, представители на неправителствения сектор, популярни жени в областта на предприемачеството и т.н.
Дискусията се състоя от два дискусионни панела. Като акцент в първия се откроиха въпросите, свързани с eвропейските и национални политики за гарантиране развитието на жените в предприемачеството, а вторият бе фокусиран върху темата за политиките за гарантиране развитието на жените на пазара на труда.
Водещи презентации направиха евродепутатът Мария Неделчева (ЕНП/ГЕРБ), която бе главен лектор на втория панел на тема "Ролята на ЕП за включването на жените на пазара на труда" и евродепутатът Антония Първанова (АЛДЕ).
Мария Неделчева акцентира на борбата със стереотипите като основа на борбата с неравенството между половете. Според нея от най-ранна детска възраст децата трябва да бъдат запознавани с основните принципи на Европейския съюз, а именно принципът за равнопоставеност между половете, известен още от 1957 година. "Време е да се сложи край на дилемата дали жената трябва да бъде добра майка или добър професионалист, тъй като тя може да бъде и двете, ако й се предоставят подходящите условия за това", категорична бе М. Неделчева.

На следващ ред тя привлече вниманието към предложението за въвеждане на квоти за увеличаване броя на жените в управителните съвети на компаниите и в политическите органи. "Това е въпрос, който среща сериозна съпротива както в Европейски парламент, така и в моята парламентарна група ЕНП. На бизнеса не трябва да се налагат задължения, преди те да са въведени ефективно в институциите”.

В презентацията М. Неделчева изнесе данни, според които близо 60% от завършилите университет в ЕС са жени, но те съставляват по-малко от 33% от учените и инженерите в Европа. Влиянието на родителството върху участието на пазара на труда все още се различава много за жените и мъжете - едва 65.6% от жените с деца под 12-годишна възраст работят, за разлика от 90.3% от мъжете. В същия момент жените работят на непълен работен ден повече, отколкото мъжете (75% от работещите на непълен работен ден са жени). Друг представен любопитен факт е, че
жените представляват почти 80% от общата работна сила в секторите на здравеопазването, образованието и социалните дейности.

Не на последно място г-жа Неделчева отдаде значимост на въпроса, свързан с насилието над жените в Европа. "7 жени умират всеки ден в резултат на домашно насилие, а между 20 - 25% от жените са претърпели физическо насилие поне веднъж през живота си".
В борбата с неравенството между половете ЕС ще предприеме редица мерки, сред които М.Неделчева изтъкна защитата на жените и децата чрез предстоящия пакет от законодателни и практически мерки за правата на жертвите, продължаване на политиката за равенство между половете с фокус върху предоставянето на повече права на жените, повишаване на осведомеността и събиране и анализ на статистически данни за насилието срещу жените, както и продължаване на финансовата подкрепа чрез програмата Дафне.
"Законодателство за справяне с неравенството между половете вече съществува, текстовете ги има, така че това, от което наистина имаме нужда, е ефективно прилагане на мерките от страна на държавите-членки", заяви в заключение българският евродепутат.

В контекста на дискусията бяха представени статистически данни от социологическа агенция Сова Харис, изведени при анкетирането на 1163 души в периода 17-29 февруари. На въпрос за доверието към жените и мъжете предприемачи,собственици на фирми, 26.1% от интервюираните посочват мъжете срещу 10.3% за жените. 35.9% от запитаните смятат, че мъжете получават по-високо заплащане, отколкото жените за една и съща позиция, докато само 2.5% смятат, че жените получават по-високо заплащане. На въпроса "Смятате ли, че при започването на собствен бизнес една жена в България...", 55.8% продължават с "има равен старт, както и един мъж", 23.6% смятат, че "среща спънки поради факта, че е жена", 19.2% отговарят със "среща повече административни трудности, отколкото един мъж", а 16.9% са на мнение, че "не получава разбиране и подкрепа от близки и приятели".